Recenze LCD Eurocase 2002 - 20“ pro nemajetné
Recenze LCD Eurocase 2002 – 20“ pro nemajetné
Nenà èlovìka, co by neznal znaèku Eurocase, vyrábìjÃcà pøedevÅ¡Ãm skøÃnì se zdroji, ale v poslednà dobì také IMONy a monitory. Existujà 19“, 20,1“ a 22“ LCD monitory. Dnes jsem dostal na recenzi LCD monitor Eurocase 20“. Tak se na nìj pojïme spoleènì podÃvat.
VybalovánÃ
Monitor mi pøiÅ¡el v bìžné kartónové krabici s manuálem, záruènÃm listem, audio kabelem, napájecÃm kabelem a D-sub kabelem. Monitor byl vložen mezi 2 polystyrény a zabalen do igelitového sáèku stejnì tak, jako vÅ¡echny kabely. Po vybalenà následovala výmìna za mùj starý CRT monitor (bohudÃk, za 14 dnÃ, pøi deinstalaci budu vÅ¡ak øÃkat bohužel). Toho mÃsta na stole, pìkný velký panel. Ale hned ze zaèátku jsem si vÅ¡iml drobných vìcÃ, které mohou amatéra èi bìžného uživatele velmi vystraÅ¡it. NapøÃklad podstavec je tak tuhý, že jsem se bál abych ho neznásilnil a nìco neulomil a poøád jsem hledal nìjakou páèku, kde by se pant dal povolit. Musà se na narovnánà podstavce hold použÃt hrubá sÃla. Dalšà vìc, když jsem otáèel monitor vzhùru nohama, abych narovnal stojan, vÅ¡iml jsem si nekvalitnÃch spojù plastù èerného a støÃbrného. Sic nijak závažné, ale lekl jsem se.
SPECIFIKACE MONITORU:
- LCD panel – 20,1" TFT TN
- TøÃda panelu – A
- Velikost displeje – 433.44(H) × 270.90(V)
- Intenzita pixelù – 0.258(pro jednu trojici) × 0.258
- Jas – 250 cd/m2
- Kontrast – 1000:1
- Pozorovacà úhly, horizontálnì i vertikálnì – 160°
- Èas odezvy – 5ms
- Obnovovacà frekvence – 50-70Hz
- Maximálnà rozlišenà – 1680x1050
- Barvy displeje – 16.2mil
- Životnost – 50,000 hodin
- Reproduktor – 2x 2W/8Ohm*2
- Spotøeba – < 40W (< 1W stand-by)
- Video vstup – VGA kompatibilnà analog RGB (15pin mini D-Sub)
- Napìtà vstupu – 100-240V(AC) 1.4A ,50/60Hz
- Hmotnost – 6,26kg
- V souladu s -UL. CE. CB. RoHS
- Barevné provedenà – èerno-støÃbrné
Materiál a kvalita zpracovánÃ
Celý monitor je z plastu. Panty jsou kryty lesklým kovem (nebo alespoò to na kov vypadá a rýpat do toho nechci). Podstavec se skládá ze dvou neoddìlitelných èástÃ, které spojuje kloub. Kloub je velmi tuhý, až jsem se bál použÃt vìtšà sÃlu, abych podstavec neznásilnil a fyzicky nedeformoval, jak by øekla naÅ¡e profesorka z fyziky.Deformace podstavce u vaÅ¡eho nového monitoru by nebyla zrovna ta nejpøÃjemnìjšà vìc.
Podstavec vám popÃÅ¡i ve dvou èástech. Prvnà je vlastnà stojan a druhá je noha. Stojan má „tøi nohy“, jedna velká pøednà a dvì zadnà užšÃ, které ale plnà svùj úèel stejnì tak jako pøednà - udržet stabilitu za každou cenu. Vespod jsou vÅ¡echny opatøeny gumovými podložkami, aby na stole neklouzaly. Stojan je z èernì matného plastu, který je velice pevný a robustnÃ, neprohýbá se ani nevrže. Hrany nejsou ostré. Stojan je z pøednà strany vroubkovaný a jinak matný. Celkovì opìt èerný tvrdý plast je pøipevnìn k celému displeji, to zamezuje jemnìjÅ¡Ãmu nastavenà výšky a náklonu. Mrzà mì, že plasty jsou spojeny ménì kvalitnì.
Rámy
Rám vepøedu kolem monitoru je matný støÃbrný až støÃbrno-Å¡edý, což mnì velice vyhovuje, nejen z hlediska èistoty, ale i odleskù pøÃpadných zdrojù svìtla. Když mÃrnì stisknu pøednà rám kolem displeje, hned poznáte, že displej zmìnà barvy, jako to známe z kalkulaèek, když promáèkneme displej. Ale to by tak moc nevadilo, beztak na monitor lidé moc nesahajÃ, na rozdÃl od jiných vìcÃ. Každopádnì, rám je utvoøen pro zmìnu z tvrdého ale pevného plastu, jenž nemáte Å¡anci prohnout. Zadnà èerný rám je zároveò jakoby takový kryt zadnà elektroniky. Ze vstupù mùžeme využÃt D-sub, napájecà a audio kabel. Na DVI kabel je naneÅ¡tìstà jen záslepka. Je to vcelku Å¡koda. S DVI portem by byl jednoznaènì jeÅ¡tì lepÅ¡Ã, hlavnì do budoucna pøi pøipojenà digitálnÃch modernÃch zaøÃzenà nebo HDMI portu pøes redukce.
Na monitoru je 5 tlaèÃtek, která jsou tuhá a vydávajà pøi zmáèknutà zvuk, jak když o sebe boucháte kusy umìlých hmot. VÅ¡ak znáte to... Plasty jsou trochu nekvalitnì spojené a jde to poznat na pøechodech mezi èerným a støÃbrným plastem. TlaèÃtka jdou za sebou takto: AUTO, +, –, MENU a POWER. TlaèÃtko AUTO sloužà na automatickou úpravu obrazovky, pokud by tøeba byla posunutá. TlaèÃtka + a – sloužà jako Å¡ipky nahoru a dolu, nebo i na zvyÅ¡ovánà a snižovánà hlasitosti integrovaných reproduktorù. TlaèÃtkem MENU se dostanete do hlavnà nabÃdky, ve které si mùžete èesky pokecat s vaÅ¡Ãm novým monitorem. A tlaèÃtkem POWER vypÃnáte a zapÃnáte monitor.
Displej
Velmi oceòuji, že je displej matný, nejdou na nìm tedy moc vidìt otisky, a Å¡pÃna a hlavnì i pøi pøÃmém slunci se lze na monitor nádhernì dÃvat. Žádné odlesky, prostì nic! Displej je také velký 20,1“ s adekvátnÃm rozliÅ¡enÃm 1680x1050. Mìøil jsem úhlopøÃèku a ta souhlasà - 51cm. Displej je typu TN, tedy v dneÅ¡nà dobì nejpoužÃvanìjšà typ displeje, který je nejlevnìjšà a poskytuje nejlepšà pomìr cena/výkon.
PøÃsluÅ¡enstvÃ
- Manuál (CZ)
- Záruènà list
- Audio kabel (jack 3,5mm)
- Video kabel (analogový D-sub)
- Napájecà kabel
Pozorovacà úhly, podsvÃcenÃ, kontrast…
Pokud se na monitor dÃváte zdola, hoøejÅ¡ek LCD monitoru vám zaène žloutnout. Jinak ostatnà pozorovacà úhly jsou vynikajÃcÃ. Oproti displeji (já vÃm, že to nemùžu takto srovnávat) z notebooku MSI EX610X jsou pozorovacà úhly opravdu o nìèem jiném ==> lepÅ¡Ã. Jak již jsem výše naznaèil, nejhoršà je pohled zdola. Teï, když pÃÅ¡i na klávesnici, tak jde úplnì poznat jak mi klávesnici monitor osvìtluje žlutì. Z pøÃmého pohledu a z pohledu shora je zmìna v barvách jen minimálnÃ. Pohledy zleva a zprava se zdajà být také lepšà než u jiných monitorù. PodsvÃcenà LCD panelu je kupodivu rovnomìrné a velice silné. Jen když je na monitoru zobrazována èerná barva, tak èerná nenà 100% èerná. Také zle pozorovat na krajÃch displeje mÃrné zesvìtlenÃ. Fotky s pozorovacÃmi úhly si mùžete stáhnout na konci èlánku.
PøipojenÃ
Monitor zle pøipojit pøes 15pin D-SUB port. Je zde i popis a záslepka pro DVI, avÅ¡ak nenà zde integrován. V OSD monitoru lze taktéž nastavit vstup DVI. Jen Å¡koda, že nemá konektor. Pøipojit je možno také audio kabel pro stereo zvuk, jenž se ozývá ve dvou malých reproduktorech mÃøÃcÃch dolù (==> øÃkejme jim chrastÃtka), a samozøejmì napájecà kabel. VÅ¡echny kabely dostanete jako souèást pøÃsluÅ¡enstvà k monitoru, tudÞ se nemusÃme bát, že bychom nìjaké kabely museli nìkde narychlo dokupovat. Pokud máte externà a kvalitnìjšà reproduktory - jakože máte, mùžete malé integrované reproduktory využÃt jako výstup zvuku pro váš MP3 pøehrávaè, který si pøipojÃte k monitoru audio kabelem, nebo k jinému zaøÃzenÃ.
Rozmìry, váha...
Rozmìry zaøÃzenà jsou pøijatelné, vzhledem k 20“ (51cm) modelu. Je relativnì hubený. 36,5 × 47,4 × 6 (V׊×D cm). I jeho váha 6kg je pøijatelná a pøenositelnost monitoru to rozhodnì nebránÃ, ba naopak. Monitor má dÃky napevno pøipevnìnému podstavci vysoko tìžiÅ¡tì, které se nedá snÞit zmenÅ¡enÃm výšky podstavce. I tak ale monitor stojà pevnì a stabilnì a to také dÃky 4 gumovým podložkám na každé stranì vespod podstavce.
OSD
Menu monitoru je v èeském jazyce a to ocenà pøedevÅ¡Ãm ne moc znalà uživatelé angliètiny, nìmèiny èi jiných jazykù nebo staršà generace uživatelù. BlÞe tu OSD rozebÃrat nebudu. Už nejen z dùvodu, že je èeské, ale také proto, že je skoro ve vÅ¡ech monitorech podobné.
- Automatické nastavenÃ
- Jas
- Geometrie
- Barva
- Hlasitost
- OSD
- Jazyk
- ObnovenÃ
- Rùzné
- Ukonèit
TESTY
Hranà her je stejnì jako sledovánà filmù èasto diskutované téma. Obvykle totiž platÃ, èÃm vìtšà rozliÅ¡enÃ, tÃm lépe. Na vyššà rozliÅ¡enà je lepšà mÃt displej s vìtšà úhlopøÃèkou, ale hlavnì film nebo hru v adekvátnÃm vyššÃm rozliÅ¡enÃm, jinak se napøÃklad filmy nebudou zobrazovat pìknì a korektnì. Monitor Eurocase 2002 je pøibližnì takový "velký høebec s mohutným rozliÅ¡enÃm". Pøipravil jsem pro vás i fotky a videa, tak se mùžete tìšit
Testy her
Hranà her jede jako po másle, stejnì tak jako filmy. ZkouÅ¡el jsem Unreal Tournament 2004 a Prey. S myšà jsem trhal, aby vynikla odezva. Hry jsou dobré v rychlých scénách plných zábleskù, barev a kontrastù. Proto jsou hry na otestovánà monitoru to pravé oøechové. Nikde jsem si nevÅ¡iml, rozmazánÃ, nebo Å¡patného vykreslenà barev. Kontrast byl také stálý. Na videÃch nÞe se mùžete pøesvìdèit. Neberte ony videa ale nijak vážnì. Pøece jenom fotoaparát nedokáže zaznamenat tak rychlé scény. To hlavnì jak jsem tam trhal myšà v UT04, abych vám ukázal rychlost. Fotoaparát ale nestÃhal. AvÅ¡ak pokud vám staèà mé slovo. Monitor to vÅ¡e stateènì kupodivu stÃhal a nezaznamenal jsem žádné sekánà ani Å¡patné vykreslenÃ. OvÅ¡em, displej nebyl úplnì dokonalý. Existujà lepÅ¡Ã, proto na práce s grafikou se rozhodne nehodÃ. Na internet a obèasné hranà her zatÃm dostaèuje.
Testy videÃ
Tak o tom ani nemusÃm mluvit. Nároèné rychlé scény zvládá na jednièku. Barvy v poøádku. Nejsou ani vypálené ani vybledlé. A filmy ve vysokém rozliÅ¡enà jsou super. Jediný kdo nestÃhal tak vysoké rozliÅ¡enà byl asi mùj procesor, jenž bìžel stále na 95%. Njn,... staré procesory Pentium 4 už jsou staré železo.
Testy prohlÞenà internetu
V prohlÞenà internetových stránek jsem si vÅ¡iml nìkolika drobnostÃ. Jak již jsem výše v èlánku zmÃnil, monitor má problémy s vykreslenÃm Å¡edivé a také má problém s bÃlou barvou. Pøi posouvánà okna prohlÞeèe Å¡edivá zaène proužkovat. BÃlá se zato mìnà v modrý nádech. Na samotné bÃlé stránce se nic podobného nestalo. NejspÃÅ¡e je to tìmi kvanty barev, jež musà být monitorem zobrazovány. Irituje mì, že se internetové stránky stále tvoøà na ty ubohé malé rozliÅ¡enÃ. Právì pak na takto velkých monitorech potom vynikne nicotnost webù.
Dlouhodobé použÃvánÃ, vlastnà názory a postøehy
Zprvu, kdy jsem dostal nabÃdku na recenzovánà LCD monitoru Eurocase, nevìdìl jsem jestli to je vtip nebo skuteènost. Nejen, že jsem LCD monitory Eurocase jeÅ¡tì nikde nevidìl, ale i proto, že mnoho uživatelù výrobky tohoto výrobce kritizuje. Já sám vlastnÃm skøÃò Eurocase a své názory na ni si radÅ¡i nechám pro sebe. Proto jsem byl zvìdav na LCD monitor. Zprvu jsem byl ohromen ale také i zklamán. Hned na prvnà pohled jde poznat nižšà kvalita zpracovánà a malé možnosti pøipojenÃ. NaÅ¡tìstà je monitor urèen pøedevÅ¡Ãm do rodin, které majà hluboko do penìženek, ale pøitom chtìjà mÃt na stole mÃsto, pohodlà pro oèi, uÅ¡etøit za spotøebu a být IN.
Hry jsem hrál v, pro monitor, nejvyššÃm podporovatelném rozliÅ¡enà tj. 1680x1050. Å kubal jsem myšà jak to jen Å¡lo, hrál jsem nároèné scény na odezvu a ve vÅ¡ech testech ohlednì odezvy se displej osvìdèil jako dobrý, ale vÅ¡e berte s velikou rezervou. Existujà profesionálnìjšà monitory, které jsou jako stvoøené pro nároènou práci. Monitor se také velmi rychle zapÃná a nemusà se žhavit jako CRT anebo jiné LCD monitory. Prostì zapnete a bìhem 1 sekundy je pøipraven k akci
Zaznamenal jsem problém, kdy monitor mìl obtÞe s vykreslenÃm èerné a Å¡edivé vedle sebe. Na videu, které si mùžete stáhnout na konci èlánku, se o tom mùžete pøesvìdèit. Jsou to takové pruhy pøes Å¡edivý pás. Natoèil jsem pro vás také krátká videa z her. Dalšà postøeh tøeba pøi prohlÞenà internetu s bÃlým pozadÃm jsem si obèas vÅ¡iml, že displej zaèal trochu modøe problikávat a poté pøestal. Po chvÃli zase a opìt. RuÅ¡enÃm signálu jinými kabely to býti nemùže, jelikož kabel na propojenà mezi PC a LCD je stÃnìný. Hmm... zajÃmavé. Hlavnì na bÃlých webech s animovanými reklamami a barevnými rámy.
I když bych si radìji koupil jiný monitor, dÃky velikosti úhlopøÃèky, musÃm øÃci, že se mi bude beztak stýskat i po tomto Eurocase 2002. Je to pøece jenom nìco jiného než gigantický CRT s velikou spotøebou, malou obrazovkou s velikým obsazenÃm mÃsta na stole.
Cena: cca 5000Kè s DPH
Závìr
Závìr je jasný. Je to LCD monitor pro ne moc majetné lidi, kteøà si i tak chtìjà vychutnat zážitek z filmù, her a pøitom požadujà nižšà spotøebu než jejich staøà a žravà CRT dìdeèkové a hlavnì nevyhlÞà do budoucnosti. Dnes D-SUB konektor umÃrá. I když ho mùžete stále vidìt i na nových monitorech a noteboocÃch, budoucnost patøà HDMI, DisplayPortu popø. DVI. Za cenu kolem 5000 tisÃc s danà je ideálnà i do kanceláøà na prohlÞenà internetu, nebo prostì jen pro velikou pracovnà plochu a rozliÅ¡enÃ. Co bych vytknul? Kvalitu provedenà a možnosti pøipojenà video vstupù + nìjaké ty mouchy v podobì vykreslenà bÃlé a Å¡edivé. Co bych pochválil? Cenu, velikost displeje a rozliÅ¡enà a odezvu. Hlavnì bych na úplný závìr øekl, že množstvà negativ co jsem napsal nÞe, nemusà pro vás nic znamenat pokud, vám to nevadÃ. Výrobce udává záruku na monitor 3 roky.
Klady a zápory
Klady
- Cena
- Pozorovacà úhly
- Odezva, podsvÃcenÃ
- Velikost displeje a rozliÅ¡enÃ
- Povìšenà na zeï (VESA)
- Èeské OSD a manuál
- Záruka 3 roky (36 mìsécù)
Zápory
- Kvalita zpracovánÃ
- Možnosti pøipojenÃ
- Rušivá modrá dioda
- Problém s vykreslenÃm èerné
- Noha stojanu je pevnì pøipevnìna k displeji
Za zapùjèenà LCD monitoru Eurocase 2002 dìkujeme spoleènosti Partis a.s.
Dalšà fotografie:
Dalšà fotky si mùžete stáhnout ZDE (ZIP - 7MB)
Fotky s pozorovacÃmi úhly stáhnete naopak ZDE (ZIP - 3,7MB)

Datum: 15.03.2008 | Oznámkujte èlánek jako ve škole: | | Prùmìrná známka: 0 | Zobrazeno: 5408x |
Komentáøe k èlánku
Pro možnost pøidání komentáøe k èlánku se prosím pøihlaste.
najd - 01.04.2008
Eurocase? horšà firma je už snad jen acer
Související èlánky
- 08.06.2009 - Acer H233H - Levný 23 palcový Full HD monitor
- 07.04.2009 - Monitor plný luxusu LG M2094D-PZ s TV tunerem
- 19.12.2006 - Asus PM17TA - skvìlý monitor za skvìlou cenu
- 15.09.2006 - LCD ASUS MM19SE
- 09.07.2006 - LCD pro nároèné - Samsung SyncMaster 215TW
- 03.06.2006 - Plazmový LCD televizor VIERA od Panasonic