Stavíme server – 3. část: Vybíráme server
Stavíme server – 3. část: Vybíráme server
Již nějaký ten čas uvažuji o koupi serveru, zatím jsem se nerozhodl, jestli si postavím vlastní, nenáročný na Mini-ITX platformě, koupím starší dualsocket Pentium 3 nebo koupím NAS server. Jelikož nekradu, nemám peníze na drahé servery za 30, 50, 100 až 150 tisíc a více, proto uvažuji i o možnosti kupě vysloužilého serveru, především 19“ 1U server z racku, kde si někdo pořídil nový server a starého železa se potřebuje zbavit. Každý si také jistě někdy říkal, že by se mu hodil na nějakou činnost server, aby měl volný stolní PC. Zrovna teď nedávno jsem zahlédl Linksys NAS200. Z názvu vyplývá, že se bude jednat o server „neserver“, plnící hlavně funkci file serveru, jak v normální domácí LAN síti, tak i na internetu. Já jsem spíše šetřílek a záleželo mi na nízké spotřebě a zároveň vysokému výkonu, v serveru to platí dvojnásob. Poté, co zdražili elektriku, jsem se rozhodl a ještě rapidněji snížit spotřebu energie ohledně PC. Proto bych vám chtěl povědět ohledně úsporných serverech, především pokud velmi stahujete a často necháváte zapnutý PC přes noc. Takovéto úsporné servery vám pak dokáží uspořit třeba až 90% energie. A to se vyplatí :-)
Výhody, nevýhody a využití Mini-ITX serveru:
Výhody
- Nízká energetická náročnost
- Tichost
- Skladnost
- Dobré na dlouhodobý chod PC (stahování, domácí file server, print server...)
Nevýhody
- Malý výkon
- Malé možnosti rozšíření (hl. karty a HDD)
Pokud byste Mini-ITX server využívali jen jako file server, na stahování souborů a torrentů přes noc, popřípadě jako málo navštěvovaný HTTP server, je tento případ ideální volba pro vás. Jinak Mini-ITX desku dnes pořídíte již od 1200Kč s DPH, disky snad máte, operační paměť stačí menší, nějaká 1GB RAM, která dnes díky drastickému poklesu cen pamětí rapidně klesla až na pár set korun za kus, cca 500Kč s DPH za 1GB. Instnete Linux, popřípadě Windows, různé důležité programy, například Peerguardian 2.0 pro blokování monitoringových IP.
Výhody, nevýhody a využití staršího serveru:
Výhody
- Vyšší výkon
- Můžete machrovat, že máte dualsocket 1U server ;-)
- Široké možnosti náročného využití (FTP, MySQL, HTTP, Game server...)
- Většinou integrováno SCSI s RAID
Nevýhody
- Podpora ze strany OS (jedná-li se především o dualsocket)
- Vyšší spotřeba a hlučnost
- Nižší skladnost
- Malé možnosti rozšíření v případě úzkých serverů typu xU
Tyto servery již představují větší sílu a možnosti využití jsou velmi široké. Obvykle je dodáván i se 2GB operační paměti, které jsou ještě v dnešní době velmi dobré. Samozřejmě, že můžete i v bazarech koukat i po jiných konfiguracích serveru. I staré servery jsou však stále výkonné na kdejakou dnešní činnost. Server můžete využít i offline na různé kalkulace, převody videí hlavně, má-li konfigurace alespoň 1GB RAM, přičemž těží i ze síly dvou procesorů.
Úzké servery typu xU se dají vložit do racku nebo jen volně položit na stůl, avšak nemají tak velké možnosti rozšíření jako tower servery nebo servery od velikosti 5U, což je de facto položená tower case.
Výhody, nevýhody a využití NAS serveru:
Výhody
- Nejnižší energetická náročnost
- Tichost
- Skladnost
- Velmi dobré pro firemní nebo domácí použití jako na stahování, file server jako centrální úložna dat.
Nevýhody
- Malý výkon
- Malé možnosti rozšíření (hl. karty a HDD)
- GLAN podporují spíše dražší NAS servery
- Malé možnosti nastavení
Některé NAS servery umí opravdu kvanta funkcí, torrent, FTP, HTTP pro vložení a vysílání webové prezentace na internet, veřejné a privátní (soukromé) složky na disku, RAID pole mezi více disky. Narazil jsem na internetu na velice zajímavé NAS servery a opravdu se mi líbí. Například Synology má velmi kvalitní NAS servery, Linksys také a dá se říci, že i jeden produkt Ovislinku je relativně dobrý, ale jen spíše na domácí použití. Jednu velkou nevýhodu vidím v přenosových rychlostech, jelikož GLAN je integrován spíše do dražších NAS serverů. Také další nevýhoda je při stahování torrentů --> tj. malé možnosti nastavení, ale převedším nechráněné přenosy dat. Mám na myslí, že do NAS serveru nemůžete nainstalovat nějaký ten Peerquardian 2.0, pro blokování monitoringových IP adres, a tak bych se bál většího odhalení, proto by v tomto případě na stahování torrentů bylo výhodnější použít platformu Mini-ITX. Sice firmware je tvořen očesanými Linuxovými jádry, ale to jen pro síťové funkce, a nic se nedá doinstalovat.
Závěr
Serverů je plný svět, PC komponentů pro jeho stavbu také. Pokud uvažujete tedy nad koupí, doufám, že vám můj článek pomůže si ujasnit, co vlastně chcete a na co server budete používat. Ať si tedy koupíte, starší server, nový server, NAS server či si postavíte server na bázi Mini-ITX, vždy budete spokojeni a ulehčí vám to práci a stolní PC si oddechne. Výhody a vlastnosti nového serveru nemusím samozřejmě říkat, že? Článek totiž slouží jako zdroj informací, jak nabýt nějaký ten server na ulehčení práce za lidskou cenu a podle vašich potřeb.
Opět musím říci, že neberte si tento článek moc osobně, jelikož je to jen můj subjektivní názor. Každému se nezamlouvá, kdyby měl doma 1U dualsocket Pentium 3 :-).
Datum: 31.01.2008 | Oznámkujte článek jako ve škole: | | Průměrná známka: 0 | Zobrazeno: 16323x |
Komentáře k článku
Pro možnost přidání komentáře k článku se prosím přihlaste.
Související články
- 05.02.2009 - Stavíme PC – Nový návod na stavbu počítače
- 30.11.2007 - Technologie Blu-ray
- 18.08.2007 - Stavíme server – 2. část: Trocha teorie neuš...
- 10.08.2007 - Srovnání notebooků: Jaký je pro vás ten vhodn...
- 06.08.2007 - Stavíme server – 1. část: Preview
- 03.07.2006 - Detailný prehlad vnútrajšku PC
- 13.05.2006 - Detailní návod na ztišení HDD
- 09.05.2006 - Jak ztišit svůj PC
- 14.04.2006 - Jak funguje PC - co se v něm vlastně děje
- 25.03.2006 - Rozbor HDD
- 10.03.2006 - Jak postavit PC
- 04.03.2006 - Jak funguje grafická karta
- 24.02.2006 - Zdroj
- 24.02.2006 - Počítačové skříně
- 24.02.2006 - Základní deska