VSEOHW.NET - Vše, co chcete vědět o hardware

 
Home > Články > HP iPAQ 514 – Smartphone pro každého smart-člověka
Nepřihlášený návštěvník

HP iPAQ 514 – Smartphone pro každého smart-člověka

HP iPAQ 514 – Smartphone pro každého smart-člověka

Poslední aktualizace - ÚT 13.11.2007. Aktualizace najdete ve článku tučně označenými texty Aktualizace

Asi každý nějaký počítačový nadšenec se nejednou díval na PDA. Kdo by také ne, že? Já jsem hledal před týdnem nový mobilní telefon, protože již pomalu 10 let stará Nokia 3310 už odcházela. Začal jsem se ohlížet po nějakém mobilu a v tom mě opět trkla myšlenka ohledně PDA. A našel jsem, dle mého názoru, za tu cenu velmi dobře vybavený mobil s kapesním počítačem v jednom – HP iPAQ 514.

Existují také verze 500, 510 a možná i další. Ty tam nebyly a já si tak verzi 514 za úžasnou cenu 5600Kč mohl pořídit ke svým narozeninám. Mé další pocity i čekání na vysněné PDA radši vynechám :-D. Došel mi v balení i český manuál a CD s českým lokalizačním balíčkem na Windows Mobile 6. To oceňuji. O tom však níže...

Příslušenství a celkový obsah balení

 • Smartphone HP iPAQ 514
 • Baterie 1100mAh
 • Sluchátka s mikrofonem
 • USB kabel
 • Nabíječka se dvěma nástavci (česká i americká elektrická síť)
 • CD s Operačním systémem Windows Mobile 6, ActiveSync 4.5 a dalšími programy
 • CD s českou lokalizací pro Win Mobile 6 od Sunnysoft
 • Manuál, prospekty, papyrusy s licencemi atd...

Uvedení do provozu.

Přinesl jsem si HP domů a rozbalil balík, v němž byla ještě menší krabička s nápisem HP. Vše vyndal. Ochranné nálepky byly skoro na každém konektoru či tlačítku, to velice oceňuji. Stále mám totiž nalepenou ochrannou fólii na displeji. Přece jen mi může telefon trochu déle vydržet. Když to přežila Nokia... :-). Po zasunutí SIM karty (nemusí být), zandejte baterii a dle návodu nechat prvotně nabíjet 2 až 4 hodiny. Já jsem byl nedočkavý a telefon zapnul už po 2 a půl hodinách. Beztak baterie hlásila 100% nabití již po 1 hodině a půl. Hned poté jsem nainstaloval ActiveSync 4.5 a následně zapojil USB (pokud jste ho odpojili) a nainstaloval CZ lokalizační balíček pro Windows Mobile 6.

Vlastnosti v bodech

 • Rozměry a hmotnost: 107x49x16mm, 102g
 • Podpora sítí: GSM (850/900/1800/1900MHz)
 • Datové přenosy: GPRS, EDGE
 • Připojení: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth, miniUSB
 • Operační systém: Windows Mobile 6 Standard
 • Procesor: TI OMAP 850 200 MHz
 • Paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, čtečka microSD karet
 • Displej: 2", aktivní TFT, rozlišení 176x220
 • Fotoaparát: 1,3Mpx JPG (1280x1024), podpora ozvučených neomezených videí 3GP
 • Multimediální funkce: přehrává hudbu, stereo audio + mono mic v 2,5mm jacku
 • Výdrž: 188 hodin v pohotovosti, 6,5 hodiny hovoru

Vzhled

Elegantní, stylový design jen nahrává ještě tak velkému vybavení, kterému se budu věnovat níže. Velikostí je podobný Nokii 3230, kterou má můj spolužák, takže jsem měl možnost oba telefony spolu poměřit. Design je ale lepší a mě se líbí o to víc, že je černo stříbrný. Celý telefon je totiž veden v stříbrno-šedivé metalíze a je po obvodu lemován černým plastem. Klávesnice i displej jsou v černé lesklé barvě s bílými tlačítky. Sem tam nějaké tlačítko v barvě stříbrné

„HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514

Tlačítka a celková klávesnice

Tlačítek je na mobilu dostatek. Tlačítka klávesnice jsou vyrobena z průhledného tvrdého plastu. Dole jsou černá, aby písmena na nich umístěná byla při podsvícení o to kontrastnější a lépe tedy viditelná. Dvě tlačítka jsou odlišená – Zelený a červený telefonek mající funkci k přijmutí a odmítnutí/ukončení hovoru. Jsou vyrobena také z plastu a mají barvu stříbrnou. Klávesnici doplňuje ještě černé čtyř-směrné tlačítko, abyste se měli čím pohybovat ve vašich Windows. Jsem tedy rád za čtyř-směrné tlačítko. Lepší než joystick, který by se za chvíli rozbil. Abych nezapomněl, uprostřed ovládacího čtyř-směrného tlačítka je tlačítko potvrzovací, také stříbrné. Klávesnici je možno zamknout celkem dlouhým podržením tlačítka zeleného telefonku, aby nedošlo třeba v kapse k nechtěnému mačkání náhodných kláves. Odemknout klávesnici lze pouze levým potvrzovacím tlačítkem a hvězdičkou (*). V případě nouze vám telefon dovolí volat nouzovou linku 112 i při zamčené klávesnici.

Na klávesnici jako takové se píše poněkud hůře než jsem tomu byl zvyklý u staré Nokie 3310. Klávesy jsou pro mé velké prsty prostě blízko u sebe, ale věřím, že si zvyknu. Telefon se dá ovládat i jednou rukou a k tomu dokonce i hlasitost.

Ovládání na klávesnici

Dvě funkční tlačítka úplně nahoře na klávesnici – vždy se jim přiřazuje funkce jaká je nad nimi napsána na displeji. Obvykle je to Storno, Nabídka, Další, Hotovo. šipky nemusím snad popisovat. Šipkami se pohybujete i na internetu a tím se přesouváte i na jiné odkazy. Zeleným telefonkem voláte, přijímáte hovory, ale také dlouhým stiskem zamknete klávesnici (odemknete levým funkčním tlačítkem a *). Tlačítko s domečkem má jednu jedinou funkci – a to, že vás vždy dostane odkudkoli za všech okolností na plochu (úvodní obrazovku). Takto je výhodné pustit například hudbu ve WMP, zapnout Fring, zmáčknout domeček a poté spustit internet. Bude se vám přehrávat hudba, budete on-line na ICQ a zprávy se vám vždy ohlásí a při tom budete moci surfovat. Backspace/Back vrací zpátky jako tlačítko Back nebo když píšete tak dokáže mazat znaky jako Backspace. Psaní zpráv na klávesnici mi dělá i dnes po pár dnech používání telefonu malé potíže. Pod číslem jedna se skrývá tečka poté otazník, vykřičník, čárka, pomlčka atd. Tyto a další znaky vyvoláte dlouhým stiskem klávesy *, když vyberete Symboly. Křížkem (#) se dělají pouze mezery. Čísla vyvoláte delším stiskem určité klávesy. Oceňuji také oproti Nokii 3310 nižší prodlevu při psaní, která se dá v nastavení ještě upravit. Tak třeba když chcete napsat slovo „cau“ (kde písmena C i A mají stejnou klávesu) čekáte menší čas před zmáčknutím klávesy znova pro napsání znaku A.

Všiml jsem si takové vady na kráse. Když mačkám čtyř-směrné tlačítko, na displeji se objevují , těsně nad tlačítky, takové chybky, spíše zesvětlení, v kontrastu. Možná je to dáno, jak je promačkáván plast, který působí na displej a malinko ho mačká.

„HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514

Další ovládací tlačítka a konektory

Na levé straně najdeme výstup/vstup pro 2,5mm jack stereo audio a mono mikrofon zároveň. Těsně nad ním má místo čtečka microSD kary, kde může mít „bejvák“ prý až 4GB SDHC katra (z diskusí). Potvrzena je zatím oficiálně jen 2GB microSD. Pro lepší ochranu je čtečka kryta černou gumovou krytkou. Také na levé straně u displeje můžete ovládat hlasitost díky dvěma stříbrným volume tlačítkům, která jsou spojena v jedno. Nebojte, hrbolky na volume tlačítku jsou a tak ho snadno nahmatáte.

Pravá strana nese na svém těle jen jedno stříbrné tlačítko, po jehož stisknutí můžete ovládat telefon pomocí hlasovým příkazů,... bohužel jen v angličtině. Zároveň bych chtěl poznamenat, že by HP udělal lépe kdyby toto tlačítko hlasového ovládání umístil asi na úroveň volume tlačítek na opačné straně přístroje.

Dolní strana je malá a nemůže skrývat nic jiného, než konektor pro napájení a datovou komunikaci, zde řešeno pomocí miniUSB portu. Nabíjet tedy lze i z USB portu vašeho osobního počítače, notebooku, prostě všeho co má USB port s +5V. Protože se jedná o chytrý telefon (důležité slovo je telefon), nesmí chybět ani integrovaný mikrofon, abychom se dorozuměli s okolním světem i po hlase. Ostatně je to logické, potom by nedávali na pravou stranu tlačítko hlasového ovládání, kdybychom proto museli mít připojený externí mikrofon se sluchátky. Nakonec horní strana neskrývá nic pro jistotu.

„HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514

Displej a podsvícení

Je 2“ aktivní s rozlišením 220x176pix (40x32mm) a dokáže zobrazit až 65k barev. Jeho intenzita jasu i kontrastu se dá měnit v nastavení. Standardně je nastaven podsvícení na hodnotu 7. Já ji snížil na 6. Dále lze nastavit i dobu podsvícení displeje, klávesnice a vypnutí celého displeje za účelem velké úspory energie (úsporný režim). Je jisté, že by bodl displej s vyšším rozlišením a také vetší velikostí. To by ale už nebyl HP tak malý. Co se pozorovacích úhlů displeje týče, ty jsou vynikající. Tím chci říct, že z jakéhokoli úhlu i strany nepoznávám znatelné zhoršení viditelnosti. Přeloženo do češtiny - Mé oči dokáží přečíst text i jiné obrázky jako kdyby se dívaly přímo. Celkem fajn, ne? :-). Když na to tak koukám, HP alespoň vyvážil jeden velký zápor v podobě horšího rozlišení za adekvátní klad, což jsou pozorovací úhly.

Displej je kryt plastikovým průhledným krytem, který je lesklý a tedy se i velmi snadno umaže. Je lemován černým rámečkem, jak si můžete všimnout na fotkách. I ten je lesklý. Proto stačí jen přejet prstem nebo kůží a už jdou vidět šmouhy a otisky prstů, na což jsem já velmi háklivý.

„HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514

Repro, sluchátka, mikrofon a další hlasové funkce...

Sluchátka a mikrofon jsou v jednom. Připojují se pomocí 2,5mm jacku. Kabel sluchátek rozdělím na dvě části. První část od konektoru ke krabičce s mikrofonem měří přesně 1m. Od krabičky k nejdelšímu sluchátku pak navineme další půl metr, což je vynikající. Mikrofon je tedy integrovaný ve stříbrné krabičce, na které je i tlačítko mající funkci jako zelený telefonek, tzn. přijímá hovory. Oceňuji na této krabičce na sluchátkách také další přídavné volume, díky kterému je možno ovládat hlasitost zvuku ve sluchátkách nezávisle na systémové hlasitosti. To oceníte při poslouchání MP3 třeba za chůze, kdy máte telefon v kapse a nedostanete se na mobil. Proto využijete volume na sluchátkách, které je daleko přístupnější vaší ruce. Jinak ohledně kvality sluchátek myslím, že není třeba nic říkat. Mé uši si myslí, že zvuk je z nich vynikající i basy jsou velmi reálné. Skoro jako bych byl na živých koncertech :-). Bylo by ale dobré, kdyby HP poskytoval k příslušenství další krabičku – takovou redukci z 2,5mm jacku na 2x 3,5mm stereo audio a mic. Tak bychom mohli k telefonu snadno připojit lepší sluchátka, lepší mikrofon, nebo dokonce subwoofer :-).

Jinak celkem vtipný mi přijde fakt přítomnosti funkcí iPAQ Voice Messenger (posílání zvukových e-mailů a MMS), internetové volání („skype“) a dále ovládání hlasem pomocí anglických příkazů, pro které je tento telefon přímo postaven – tzn. hlasové ovládání, a celkové postavení telefonu a jeho přizpůsobení pro hlasové funkce. Nejvtipnější na tom je právě to, že tuto funkci vůbec nevyužiji :-D.

Reproduktor je umístěn vzadu těsně nad fotoaparátem a zrcátkem pro autoportréty. Vypadá pěkně, má hezkou mřížku a je elegantně imaginárně spojen s fotoaparátem. Reproduktor nemá tak slyšitelné basy jako sluchátka, ale i tak je vcelku kvalitní a to i na maximální systémovou hlasitost.

Baterie

Výdrž baterie zatím moc nevím, ani nemohu soudit, jelikož telefon nabíjím teď teprve podruhé po skoro 3 dnech neustálého používání/testování (Stále běželo: MP3, WiFi, internet, fotoaparát, pořád svítil displej) a to už je co říci. Tedy vyplývá, že by baterie mohla mít dobrou výdrž. Podle údajů od HP, bychom se tedy měli dozvědět více. Můžete být až 188 hodin v pohotovosti a až 6,5 hodiny volat na jedno nabití baterie a to díky kapacitě až 1100mAh. Myslím si, že je to celkem dobrý výsledek, vzhledem k přihlédnutí i k mým zkušenostem. Aktualizace: Telefon vydrží i 5 dní běžného používání.

Můj postřeh: Uvažoval jsem, jestli to není moje vina, ale asi není. Mám (tedy spíš měl jsem) nařízený budík na telefonu a pokaždé, když ráno zazvoní, tak mi užere skoro celou baterku. Nevím, jak je to možné, jelikož mi to vůbec jinak neubírá ani při zapnutém WiFi i MP3 nahlas. Vypadá to na nějakou chybu. Díky tomu mi telefon nevydržel ani jeden den nabitý v úsporném režimu. Teď nevím tedy, zda-li se smát nebo brečet. Večer jsem nechal telefon nabíjet skoro 4 hodiny. Sotva odpojím z USB nabíječky, už mi baterie ukazovala 87%. Připadalo mi to divné, ale šel jsem spát. Ráno mi zazvonil telefon, já ho dal do kapsy a hurá do školy. Po pár hodinách jsem zjistil, že na displeji bliká tabulka hlásající kritické množství energie v baterii - přibližně 15%. Zajímavé, že po vyjmutí baterie mi telefon ukazoval 33% a mohl jsem na něm pouštět MP3 a ubylo sotva jedno procento. Večer jsem telefon opět dobil pro jistotu. K breku pak bylo, když mě ráno zase vzbudil a opět kritické množství energie - Ve škole pak telefon klekl a vydechl. Prostě ten budík to nějak (promiňte mi ten výraz) sere. Neberte tento odstavec nějak vážně. Pokud nepoužívám budík, telefon vydrží i 5 dní používání :-). Nejlepší tedy na tom je fakt, že jsem si telefon pořizoval také hlavně kvůli budíku s velkým množstvím funkcí. (Že by za tím stál nedoladěný firmware?)

Aktualizace - ÚT 13.11.2007. Baterie opravdu vydrží ohromnou dobu nabitá. Za občasného používání i týden, za běžného používání kolem 5ti dní. Každou noc se připojím na Wi-Fi, pustím si ČT24 Live, vyslechnu pár novinek ze světa politiky, poté i pár písniček pustím. Celé to zabere kolem půl hodinky, ve škole pouštím MP3 a mnoho dalších různých věcí a i přesto telefon vydrží telefon i přes 5 dní. Při nečinnosti se HP uvede do úsporného režimu a tím šetří cennou energii.

Využití v praxi

Když jdu ze školy, sem tam si pustím nějakou MP3 nebo vyhledám pár APíček, kdybych náhodou někdy v budoucnu (s notebookem) chtěl provést nějakou „váj-fáj ekšn“ :-). Samozřejmě z něj jsou psát SMS, MMS, fotit fotky, volat a všechny další standardní funkce klasického mobilního telefonu dneška. Vzhledem k WiFi je možno připojit se bezdrátově na přístupová bod a být na internetu, stahovat, surfovat, psát na chatech a ICQ a všude jinde. Fotoaparát sic není nikterak kvalitní, však na zachycení momentů je dostačující. Geniálně plní funkci MP3 a video přehrávače, to je ten velký důvod. Bylo by zbytečné kupovat mobil zvlášť, MP3 přehrávač zvlášť atd.

WiFi a BT

Aby mohl HP iPAQ 514 používat certifikaci WiFi, muselo mu být dáno do podpory i šifrování WPA2. Na svém AP totiž mám WPA2-PSK a to všechno mobil podporuje. V nastavení jdou zjistit i MAC adresy těchto dvou zařízení WiFi a BT. Jako každé BT dokáže posílat jinému BT zařízení fotky, zprávy, video, hudbu a jiný materiál schopný přenosu. WiFi je nastavitelné jako ad-hoc nebo připojitelné přímo na AP. Nastavení povoluje filtrovat jen zařízení ad-hoc, jen AP nebo vše dohromady - tedy bez filtru. Již samotné vyhledávání sítí trošku „žere“ baterii, natož pak připojení, bytí a komunikace na síti. Není to ale až tak drastické. Daleko větší spotřeba by byla i zároveň se zapnutým BT.

Manuály a ostatní papíry

Getting Started Guide, Prospekt HP SW zdarma, Licence pro uživatele, záruční podmínky a technická podpora, licence k Windows Mobile 6, český sešit s překladem – Informační průvodce použitím. HP poskytuje možnost všem vlastníkům tohoto telefonu zdarma stáhnout některý další software. Info o tom naleznete v prospektu o SW zdarma.

„HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514

Omyly

Hned vás vyvedu z několika omylů, které jsem četl skoro u všech ostatních recenzí.

Video není jen 30ti sekundové, jak uvádí některé weby, ale v nastavení fotoaparátu pod kolonkou VIDEO může být nastavena délka bez omezení – i se zvukem, která ovšem závisí na vaší volné kapacitě telefonu – případně microSD karty. Tu jsem si už já ale nemohl koupit. (Je možné, že se starším firmwarem nemuselo jít video nad 30 sekund, pokud nějaká předchozí verze byla – u mě ale jde neomezeně).

„Zvuk při focení nejde vypnout!“ vidím snad na každé diskusi o iPAQ 514. Tak se tomuto problému podíváme na střívko. Jo... dobře... dostali jste mě :-D. Mně také nejde vypnout zvuk při focení, ale ani mi to nevadí, jelikož je zvuk tichý nezávisle na systémové hlasitosti (proto nejde vypnout). Zacpáním reproduktoru problém hravě vyřešíte, protože i písničky na maximum utišíte o 95% pouhým ucpáním repráčku. Mám to odzkoušené.

Objevuje se na internetu i přítomnost IrDA rozhraní u HP iPAQ 514, to však není pravda. Nikde o tom není ani zmínka a v nastavení sítí už vůbec ne. Je to aj logické. Dneska se do mobilních telefonů dávno nemontuje toto zastaralé zařízení. Tím by beztak HP jen zvýšil náklady na výrobu a spotřebu energie

Další omyl spočívá v chybně udávaném rozlišení fotoaparátu. To činí 1280x1024, nikoli 1280x960. Tato chyba je uváděna na mnoha serverech.

Testované programy:

Chtěl jsem na mobil QIP, avšak bylo jen pro verzi Windows Mobile 5. I to mi nedalo a zkusil jsem instalovat i tuto verzi. Kontakty se ale nezobrazovaly, dokonce ani v nastavení nic nebylo. Tedy jsem usoudil, že se jedná asi o nekompatibilitu.

Pak jsem hledal další alternativní mobile klienty pro můj chytrý telefon HP až jsem objevil Fring. Ze začátku jsem s ním měl potíže ohledně nastavení. Byla to moje chyba a za chvíli jsem s programem uměl. Stačilo jen telefon připojit na můj AP WiFi router a fertig. Jediným problémem mi připadala klávesnice, jelikož SMS moc nepíši, a když už, tak po internetu na klávesnici. Tedy to, co bych na svém stolním počítači napsal za 2 sekundy, jsem na mobilu datloval půl minuty :-D. Opravdu úchvatný zážitek na celý život.

Jako alternativní prohlížeč jsem zvolil Opera Mini jako Java aplikaci. Opera Mobile byla jen trial verze a to se mi nechtělo instalovat. Pro operu jsem se rozhodl po té co mě občas IE začal zlobit s pomalým načítáním stránek (asi díky veliké zátěži celého systému) . Opera má i takové domáčtější červené prostředí a je pěknější :-). S operou dokonce jdou stahovat obrázky, což se mi s IE nepovedlo. Stránky se i lépe zobrazují.

Další testované programy

 • Google Maps Mobile
 • Slick - mobilní IM pro ICQ, MSN, Jabber...
 • Tornado Power Control
 • ESET Mobile Antivirus
 • Total Commander Mobile
 • MSN Live Maps
 • Core Media Player

Proč jsem si pořídil HP iPAQ 514?

Z mnoha důvodů. Vzhledem k faktu, že notebook dostanu nejdříve ke svým 18. narozeninám (bylo mi teď 17), tak jsem chtěl něco jako jeho náhradu. Ovšem, notebook a PDA nejde srovnávat, ale hlavně, že to je jako počítač. Tedy hlavně abych mohl stahovat přes noc s velkou úsporou energie a bez hluku (po dokoupení microSD), abych mohl být na internetu i při vypnutém stolním počítači a psát po ICQ s kamarády, abych měl fotoaparát stále při ruce, abych se mohl připojovat na BT zařízení s kamarády a abych mohl psát poznámky do mobile Wordu. Přece jenom jsem ve své třídě (možná nejen ve své třídě) poslední, kdo měl starý telefon a ještě k tomu Nokia 3310 :-).

Internet Explorer

„Panel adresa“. Zde se píše cílová adresa, kam chcete jít. Tlačítko backspace v tomto případě slouží jako Zpět. Pokud ho v panelu adresa déle podržíte zbude vám jen http:// a vy nemusíte tuto část již psát. V nastavení je i podpora zobrazení stránek ve sloupci i normálně, jako v normálním prohlížeči. To ale v případě tohoto malého displeje velmi nedoporučuji. Ve sloupci je to lepší, i když loga to usekne. Ostatní obrázky se dynamicky zmenší, aby se zobrazily akorát na displej. Malá, velká či střední písmena? Originálně jsou nastavena střední písmena, máte-li však dobrý zrak nastavte klidně nejmenší, tak jako já. Vejde se vám na jednu stránku více textu a nebudete muset tolik klikat šipkou dolu. Nějaký moderní důchodce ať si klidně dá velká písmena přes celý displej :-). Samozřejmostí je ukládání stránek do oblíbených a jejich pozdějšího vyvolání. Usnadnit práci určitě mohou klávesy 2 a 8. Klávesa 2 pracuje jako PageUp a naopak klávesa 8 jako PageDown - u mě velmi využívaná tlačítka v IE.

Čtečka microSD karet

Doplním, až si ji koupím. Zatím ovšem nemohu provést testování a popsat vlastními názory. (Nechtěl by mi někdo půjčit microSD kartičku? :-D)

Aktualizace - ÚT 13.11.2007. Mimochodem. Přídavnou Micro SD kartu si určitě pořiďte. Já ji zatím nemám a mé možnosti jsou velice omezené, hlavně co se multimédií týče. Už se těším, až si na kartu nahraji všechny své oblíbené MP3 a filmy, které si budu při nudě pouštět. Za nějakou dobu totiž pojedeme k příbuzným na Moravu a cestu dlouhou 4 hodiny si tak pěkně zkrátím nějakým tím filmem.

Fotky z mobilu

HP nám k fotoaparátu přidal i malé zrcátko, s nímž se nám budou lépe tvořit naše autoportréty. Je opravdu malé, ale větší by bylo už ošklivé a kazilo by design. Navíc beztak nepotřebujete v zrcadle vidět celou osobu, ale spíše jen obrysy postav jen pro orientaci. Čočka fotoaparátu se nachází hned vedle zrcátka (to je logické). Rozlišení činí dnes již (pod?)průměrných 1,3 megapixelů (1280x1024). K dispozici nám HP přichystal režimy jako: Noc, Slunečno, Zamračeno, Zářivka a Žárovka nebo Automaticky. Pro zvýšení jasu použijte při focení klávesy doprava a doleva na čtyř-směrném ovládacím tlačítku. Lze nastavit hodnoty od +3 až do -3. Originál je logicky 0 :-). Další funkce, která asi nebude tak často užívána, je Režim, v němž jsou položky Normální, Série a Časovač. Nedoporučuji používat zoom. Je sice 3x ale pouze digitální a to je i znát. Už při zoomu 2x jsou fotky kostičkované a nekvalitní viz. fota níže. Na zoomy si vezměte nějaký normální digitální fotoaparát. Jako každý normální i mobilní fotoaparát má možnost volby nižšího rozlišení než originálního nejvyššího podporovaného. V tomto případě jsou možnosti tyto: 176x144, 352x288, 320x240, 640x480, 1280x1024. Fotoaparát smartphonu HP iPAQ 514 tedy shledávám vcelku povedeným s relativně kvalitními fotkami a průměrným nastavením

Fotky byly vyfoceny za různých podmínek: za světla, tmy, pohybu, zoomu, v terénu. Pro zvětšení do plné velikosti klikněte na miniaturu určitého obrázků. Pro vrácení se do článku klikněte na BACK ve vašem prohlížeči

„HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514 „HP iPAQ 514

Windows Mobile 6

Vzhledem možná trochu připomíná Windows Vista, především díky nové prostorové grafice a Media Playeru. Pomocí instalačního lokalizačního balíčku na přiloženém CD můžete doinstalovat češtinu. Protože originálně je operační systém jen v anglickém jazyce. ActiveSync 4.5, s jehož pomocí synchronizujeme naše PDA i smartphony, je též jen v anglickém jazyce. Po zapojení kabelu kabel dobíjí telefon a zároveň umožňuje komunikaci mezi počítačem a telefonem. Pokud vlastníte Bluetooth, nastavte klidně pro synchronizaci s telefonem BT zařízení. Bude to jistě pohodlnější než stále vytahovat kabel ze šuplíku.

Další problém tkví v méně výkonném procesoru, jenž tiká jen na 200MHz. I pohybování se ve Windows je pak docela zdlouhavé. Především při spouštění nových aplikací. Tento problém se dá vyřešit přetaktováním procesoru. Ostatně velmi doporučuji pořídit si paměťovou kartu microSD, jelikož operační systém zabírá přes polovinu flash kapacity telefonu.

Předinstalované jsou také programy jako MS Word, Excel a PowerPoint (Office), Internet Explorer + Outlook, Win Media Player a Live search. Musím se přiznat, že už mě štve, jak MS i do toho blbého telefonu musí vyloženě doslova „srát“ ten svůj Live search. Tím je mobil skoro prošpikován :-) - Může být na úvodní stránce, v menu, v Internet Exploreru a co já vím, kde ještě... :-D. Aby byl telefon více pro uživatele, nemusíte mít pořád jen standardní skin, ale lze ho měnit.

Aktualizace - ÚT 13.11.2007. Oceňuji jednoduchou práci s SMS zprávami. Smažete, napíšete i otevřete velmi jednoduše. Vyhledávání telefonních čísel v seznamu je tak elegantní, že by mu mohl kdejaký jiný telefon závidět. Stisknutím klávesy nebo více kláves s určitými písmeny, telefon vyhledá jména, která tato písmena za sebou obsahují. Například zadáte klávesy 6, 6, 5 a telefon vyhledá kombinace písmen ve jménech v telefonním seznamu pod těmito klávesami, třeba MOK NOK, MOL, atd. atd... Nic lepšího nemůže být.

Synchronizace s WINDOWS MOBILE 6

Aktualizace - ÚT 13.11.2007. Zrovna teď jsem zapojil svůj telefon na počítač USB kabelem pro synchronizaci s počítačem. Tu si nemůžu vynachválit, jelikož automaticky po připojení synchronizuje všechna nová data a nastavení, tudíž nemám žádnou starost. Jen zapojím, počkám, mezi tím si dělám něco svého, a po chvilce kouknu do složky na lokálním disku a je to. Synchronizace probíhá dvěma směry. Z PC do mobilu a z mobilu do PC podle toho, kde jste naposledy provedli změnu. Například nahrajete MP3 na lokálním disku počítače do složky pro synchronizaci. Program pak po připojení zařízení automaticky nahraje hudbu do mobilu. A naopak, když vyfotíte fotky fotoaparátem, tak se po připojení samy nahrají do počítače. A nyní již žádné složité a zdlouhavé synchronizace.

Cena: cca 5600Kč s DPH

Klady a zápory

Klady

 • WiFi, BT
 • Vynikající vybavení a funkce
 • Windows Mobile 6
 • Lokalizační CZ balíček v balení
 • Elegantní design.
 • Malé rozměry
 • Hodnotné příslušenství
 • Cena

Zápory

 • Nedotykový display
 • Pomalejší procesor
 • Nízké rozlišení 220x176
 • Absence FM rádia

TIP: Potřebujete získat MAC adresu WiFI adaptéru, abyste se připojili na své zabezpečené AP? Mnoho lidí stále píše do diskusí a nikdo jim neodpovídá. Já jsem to zjistil nedávno a teď vám popíši návod. Tedy... START --> Nastavení --> Další...(nebo šipku doprava) --> AssetViewer --> Wi-Fi a jste tam ;-). Mimoto, tímto způsobem hravě zjistíte i další systémové informace, tak si pohrajte.

Závěr

Windows Mobile 6 vyšel skoro před půl rokem, tak není divu, že aplikací je poskromnu. Asi si pořídím Bluetooth, abych mohl spravovat svůj telefon pohodlně na dálku a ne stále po kabelu. A myslím si, že vzhledem k ceně a výbavě a ostatním funkcím se ten procesor dá přežít. Celkový verdikt tedy zní: „Berte pokud můžete“. Za cenu 5600Kč s DPH se klidně trumfne i své kolegy z jiných společností, především v poměru cena, výbava, funkce. Napoprvé mě hned uchvátil a líbí se mi stále. Nestačí mi nic jiného než opakovat jiné recenzenty, kteří recenzovali iPAQ 514 a to jest, že tento chytrý telefon prostě vypadá lépe ve skutečnosti než na obrázku, jak je to skoro u všeho :-D. A nebojte se, displej není zas nějaký malý nebo špatný. Docela mě nepotěšila absence FM rádia. IrDA dnes již není potřeba, BT bodne, Wi-Fi jako stvořené pro nějaké to hackování... No prostě nic lepšího mě nemohlo potkat.

Aktualizace - ÚT 13.11.2007. Po více než jedno a půl měsíčním používání, jsem na telefonu HP iPAQ 514 našel jen výhody, nevýhody žádné nebo zatím o nich nevím. Tedy jen mohu potvrdit mé předchozí doporučení ke koupi. Své volby telefonu HP iPAQ 514 nelituji ani po této době a asi litovat nebudu. Je prostě dokonalý za ty peníze. Za chvíli si půjdu objednat 4GB Micro SDHC kartičku, tak vám jí pak zrecenzuji.

„HP iPAQ 514

Fotky ve větším rozlišení si můžete stáhnout --||ZDE||--

Info: Celková velikost fotek v článku je 7,939MB.

Sponzor článku:
Mall - Nakupujte HP PDA výhodně na

© Čestmír Suchý
Datum: 12.10.2007 | Oznámkujte článek jako ve škole:
| Průměrná známka: 1 | Zobrazeno: 16830x

 

Komentáře k článku

Pro možnost přidání komentáře k článku se prosím přihlaste.

mbrtek - 14.11.2007
Recenze výborná, jsem zvědav až přibude názor na kartu a jak to funguje s ni. Ja zatim jeste cekam nez ji koupim. potlesk

Jack357 - 14.10.2007
Souhlasím s Duracellem palec potlesk

Duracell - 14.10.2007
Veľmi pekne napísaná recenzia - najlepšia, akú som doteraz čítal. Gratulujem :-).

Související články


Homepage | Články | Download | Slovník | Podpora | O nás | Validní: XHTML & CSS | Řecko - dovolená | Malý princ