Srovnání notebookù: Jaký je pro vás ten vhodný?
Srovnání notebookù: Jaký je pro vás ten vhodný?
Dnešní èlánek bude takové srovnání notebookù a možná nìkterým pomùže i pøi výbìru. Notebooky se totiž stávají v dnešní dobì velmi populárními a nahrazují už dokonce i stolní poèítaèe. Jsou totiž tøi typy lidí. Jedni si do poøizují pro práci a mobilitu, druzí jako náhradu stolního PC a tøetí jako doplnìk jejich image ;-) a upoutání pozornosti. Jako každý jiný komponent èi poèítaè má i notebook své klady ale i zápory. Tento èlánek vám má tedy poradit nebo spíše usnadnit výbìr podle daných kritérií.
Výrobci notebookù mají pestré nabídky svých pøenosných poèítaèù a stále mezi sebou bojují. To má pøíznivý vliv na ceny, které rok od roku klesají a notebook si již mùže poøídit èlovìk, který má hloubìji do penìženky než ostatní.
Obvyklá kritéria
- Mobilita (Wi-Fi, BT, možnost úspory energie, zpomalení CPU...)
- Multimediální centrum
- Webová kamera
- Výdrž baterie
- Velikost
- Opotøebení
- Výpoèetní výkon
- Výkon v nároèných 3D aplikacích
Nejdøíve si stanovte vaše kritéria, podle èeho chcete notebook vybírat. Budu uvádìt pøíklad. „Chci notebook? Ano. Nechci hrát hry, nepotøebuji výkonnou – staèí mi tedy integrovaná ( i GMA900/950, R X200, nV 6100, SiS Mirage 3(+), Via, atd). Budu chtít psát ve Wordu èlánky, obèas pouštìt muziku a hodnì pøehrávat filmy – Tedy potøebuji výkonný ale úsporný procesor, nejlépe dualcore, a hodnì RAM (min 1GB). Chci malý notebook, ale bude to jako náhrada stolního poèítaèe -> na baterce mi nezáleží, protože budu mít ve vìtšinì pøípadu k dispozici elektrickou sí.“
Tak asi podobnì by si každý mìl udìlat takový podobný soupis všech vìcí. Mùžou být i v bodech, abyste se v nich lépe orientovali. Nìkdy ale musíme poèítat pøi koupi notebooku i s urèitými kompromisy, jako napøíklad daò za malou velikost je v podobì vyššího zahøívání a nižšího výkonu, hlavnì v 3D aplikacích. Daò velkých výkonných notebookù je naopak v podobì velké spotøeby a jen minimálního èasu pøi chodu na baterii, tedy nutnost èastého nabíjení nebo závislost na elektrické síti. Mùžete myslet ale i do budoucna, na budoucí HW nároky softwaru. Buïto v oblasti upgrade procesoru, zvìtšení RAM èi pevného disku nebo jednoduše pøetaktovat. U notebookù se však nevyplácí vyždímat z nìj maximum :-D, ale jen do urèité míry. Prostì aby se zvedl výkon, ale šetøící technologie, spotøeba a teplota zùstaly v normálu.
Srovnání 12“, 15“ a 17“ notebooku – Klady a zápory :-)12“
Klady
- Mobilita
- Obvykle baterka s vìtší kapacitou
- Velikost
Zápory
- Zahøívání
- Omezený poèet portù
- Integrované grafiky
15“
Klady
- Více portù
- Pøídavné výkonnìjší grafické jádro
- Kvalitnìjší display
- Lepší chlazení
Zápory
- Více zaøízení více „žere“ energii z baterky
- Menší mobilita
17“
Klady
- Ve vìtšinì pøípadù nejvyšší výkon, vè. RAIDu0
- Velký kvalitní širokoúhlý monitor
- Pøizpùsobeno na multimédia
- Odolnìjší tìla notebookù
- Dobré chlazení
Zápory
- Mobilita minimální
- Nízká výdrž na baterie
(Výše vypsané klady a zápory nemusí být ve všech pøípadech pravdivé. Vycházím ze zkušeností jiných a svých)
Ovšem, že 15“ notebooky jsou takovým standardem, kde se klady i zápory vzájemnì vyvažují. Já však preferuji malé rozmìry (12“), multimediální funkce (HD Audio a Video, Webcam). Samozøejmì také kancl aplikace (MS Office) a mobilitu, do níž poèítám pøítomnost Wi-Fi, Bluetooth a úsporné technologie v elegantnì provedeném designu. Jednodušeji øeèeno. Pokud nechcete hrát hry a máte notebook jen na kanceláøskou práci, je zbyteèné kupovat notebook s výkonnou grafickou kartou. A zase naopak, chcete-li mobilitu a výdrž na baterky, je zbyteèné kupovat nìjaký žroutský poèítaè.
Velkou roli hraje také umístìní portù. Pro nìkoho je lepší to a pro nìkoho zase tamto. Proto je dobré okouknout notebook ze všech stran, abychom si byli jisti, že nám bude i konektory vyhovovat. Napøíklad mnì by vyhovovalo mít, VGA nebo DVI výstup, TV-out dvì USB na zadní stranì. Optickou mechaniku a èteèku karet se dvìma USB na pravé stranì a Express Card, LAN a ostatní další porty na stranì levé.
Srovnání výhod a nevýhod notebooku a stolním PC
Stolní PC:
Klady
- Výkon
- Možnost rozšíøení
Zápory
- Spotøeba
- Velikost
Notebook:
Klady
- Skladnost a mobilita
- Nízká spotøeba
Zápory
- Možnost rozšíøení
- Zahøívání a tok vzduchu
Závìr
Èlánek vám má ulehèit výbìr budoucího notebooku a ukázat klady a zápory jednotlivých velikostí notebookù a stolním PC. Pokud bude mít èlánek úspìch, urèitì budu uvažovat o pokraèování.
Jestli chcete, mùžete se dole v diskusi s námi podìlit o své postøehy èi názory na váš optimální notebook, co by mìl mít, jak vypadat, jaké a kde konektory atd. Nebo jednoduše napište, co byste chtìli v pøíštím èlánku vìdìt :-).

Datum: 10.08.2007 | Oznmkujte lnek jako ve kole: | | Prmrn znmka: 0 | Zobrazeno: 18234x |
Komente k lnku
Pro monost pidn komente k lnku se prosm pihlaste.
Souvisejc lnky
- 05.02.2009 - Stavíme PC – Nový návod na stavbu poèítaèe
- 31.01.2008 - Stavíme server – 3. èást: Vybíráme server
- 30.11.2007 - Technologie Blu-ray
- 18.08.2007 - Stavíme server – 2. èást: Trocha teorie neuš...
- 06.08.2007 - Stavíme server – 1. èást: Preview
- 03.07.2006 - Detailný prehlad vnútrajšku PC
- 13.05.2006 - Detailní návod na ztišení HDD
- 09.05.2006 - Jak ztišit svùj PC
- 14.04.2006 - Jak funguje PC - co se v nìm vlastnì dìje
- 25.03.2006 - Rozbor HDD
- 10.03.2006 - Jak postavit PC
- 04.03.2006 - Jak funguje grafická karta
- 24.02.2006 - Zdroj
- 24.02.2006 - Poèítaèové skøínì
- 24.02.2006 - Základní deska