VSEOHW.NET - Vše, co chcete vědět o hardware

 
Home > Články > Evolve DREAM 1GB - Malé domácí kino pro každého
Nepřihlášený návštěvník

Evolve DREAM 1GB - Malé domácí kino pro každého

Evolve DREAM 1GB - Malé domácí kino pro každého

Tak přijel bratranec z Dolních Louček, motocrossový závodník, a přinesl s sebou MP4 přehrávač Evolve. Je to celkem, alespoň pro mě, neznámá firma. Avšak byl jsem hned poprvé překvapen jeho velikostí , funkcemi i vzhledem. Prostě mě na první pohled zaujal.

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Základní informace a specifikace:

 • Kapacita: 1 – 2GB
 • Podporované formáty: Audio: MP3, WAV, OGG, Obrázky: JPG, BMP, GIF, Video: AMV
 • Podpora E-book a Lyrics 2.0
 • MP3 přehrávač
 • Hlasový záznamník
 • Prohlížeč obrázků
 • USB přenosný disk
 • FM rádio

Vzhled

I když se asi po sté opakuji nebo budu opakovat, řeknu to ještě jednou po stoprvé . Tento MP4 přehrávač je elegantního typu a velmi stylově propracován. Přehrávač se drží a ovládá ve vodorovné poloze, klávesnicí směrem napravo a vypadá tak vzhledové daleko lépe, než ve svislé poloze. Reproduktor je umístěn podle mého gusta špatně. Byl by lepší vedle displeje. Určitě víte proč. Reproduktorek je i kryt mřížkou nebo spíše do plastu byly udělány otvory pro celkový vzhled mřížky. Občas je nutno Přístroj otevřít celý a pořádně vyfoukat od prachu. Toho je tam tolik, že byste ho mohli prodávat na trzích :-D. Baterie je celkem velká. čekal jsem menší. Možná že je hubená, ale dlouhá, skoro jako celý přehrávač. To je asi daň za barevný displej, který určitě "žere" mnoho energie. Možná bych zmenšil baterku a radši bych přidal do volného místa podporu nějaké z mnoha typů paměťových karet.

Konektory, rozměry:

Jako součást této kategorie je podle mě i jack konektor na sluchátka, tlačítko ON/OFF a miniUSB konektor. Rozměry přehrávače činí 43 x 75 x 14 mm a hmotnost je i s Li-Ion dobíjecí baterií rovných 55g. Jiné konektory již nemá, maximálně ouško pro uchycení poutka ze sluchátek, chcete-li. Přehrávač se také velmi pohodlně nosí. Sluchátka mají totiž hned několik funkcí: Anténa, Sluchátka a také funkce pověšení na krk. Jak v kapse tak i na krku nebo dokonce v aktovce je možné přehrávač pohodlně nosit. Sice je lesklý a člověk by řekl že i kluzký. Není tomu tak. Zařízení co máte v ruce pevně drží a nezklouzne vám. Na konci článku uvidíte fotku, kde mám přehrávač v mé ruce. Já mám ruku celkem malou, tedy spíše krátké prsty a i přesto se přehrávač drží více než skvěle.

Materiál

Materiál je vybrán podle mě celkem dobrý. Tvrdý, černý, lesklý, ale pevný a snadno zašpinitelný plast. Plast je hubený a hrany zaobleny do dokonalého oblého tvaru. Prostě žádné ostré rohy či hrany. Tím, že je přehrávač z černé barvy mu velice přidává na celkovém vzhledu a eleganci, ale jde na něm vidět každé zašpinění, prach, otisky prstů a dokonce a to hlavně rýhy i od drobného písku, například při nošení v kapse.

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Do tohoto podnadpisu zakomponuji ještě i display a klávesnici. Začnu displejem.

Displej je typu LCD. Jde o velký displej v poměru k celkové velikosti celého přehrávače. Jeho rozlišení činí 208x176 pix. Byl jsem také zvědavý na jeho kvalitu a rychlost zobrazení společně s jasem. Kvalita i rychlost zobrazení mě překvapily. Jas byl celkem dobrý, ale zklamaly mě pozorovací úhly. Na displej jsem musel koukat přesně v jednom a tom samém úhlu. Jakákoli větší odchylka od ideálního pozorovacího úhlu byla velmi znát. Do kterékoli strany totiž byl displej černější a černější a nedalo se na něj koukat. Na tohle teda výrobce moc nemyslel a vsadil na špatný typ displeje. A vzhledem k tomu, že se jedná hlavně tedy v prvé řadě k přehrávači videa mě překvapila špatná volba displeje. Jinak je kryt průhledným pevným plastem, na kterém jde pro změnu také vidět každá nečistota.

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Klávesnice má ale v kontrastu s displejem kvalitu pro mě přímo vynikající. Když opomineme v tuto chvíli jeho ovladatelnost a budeme se soustředit na fyzické vlastnosti klávesnice jako takové, vzejde z toho opravdový skvost. Tlačítka jsou tuhá a rýhovaná, množiny bodů dávající celkový tvar kružnice. I celkové členění klávesnice ji dává nadčasový a stylový vzhled. Vadí mi ale, že klávesy nejsou, byť i malou bludičkou, podsvícené. V noci jsem se v klávesnici totiž vůbec neorientoval. Klávesy: PLAY/PAUSE, + (zesílení zvuku), VPŘED, VZDAD, - (zeslabení zvuku). A tlačítko M slouží jako OK, popřípadě při jeho delším držení má funkci ESC, zpět nebo storno.

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Funkce

Logicky by každého napadlo, že když je to MP4 přehrávač, bude to přehrávat videa ve formátu MP4. Není tomu však tak. Přehrávač používá softwarového konvertoru do formátu AMV, který přehrávač využívá. Přehrávač má kapacitu 1GB, dnes běžná a stále hojně používaná kapacita. Existuje ale i v 2GB verzi, která se spíše hodí jako úložiště videí. Jen škoda že nepodporuje formát AVI.

Menu:

Menu je jednoduché: Hudba, Film, Nahrát, Hlas, Rádio, Obrázek, Nastavení, Text, a Hry. Ikony jsou velké, popsané a přehledné. Hudba pouští vaše MP3 nahrané z PC pomocí USB kabelu. Film pustí a zobrazí video, také nahrané z PC, avšak nutno překonvertovat do AMV pomocí dodávaného SW. Nahrát - Pomocí tohoto tlačítka či ikony mlžete z mikrofonu umístěného na spodni straně nahoře přehrávače nahrávat zvuky z okolí jako diktafon. Hlas - To bude logicky něco s diktafonem. Ano zde si můžete přehrát vaše nahrané zvuky z diktafonu. Rádio - Pro jistotu vysvětlím :-). Přehrávač také dokáže přijímat FM signál z okolí. Rádio má velice kvalitní, alespoň tedy, co jsem měl možnost poslechnout. Obrázek zobrazí vaše fotky či obrázky na displeji přehrávače - JPG, BMP, GIF. Nastavení logicky je zde pro to, aby se dal přehrávač nastavit dle vašich potřeb. Text - Zobrazuje text v textových souborech. A nakonec asi nejslavnější položka v menu mého menšího bratrance - Hry, mezi něž patří i Tetris.

Příslušenství

Jako příslušenství je jako ke každému takovému podobnému elektrickému zařízení s baterkou nabíječka. Sluchátka mají skvělou kvalitu zvuku a hlavně bassů. Sluchátka mají poutko, nebo chcete-li, úchytku pro připevnění k přehrávači – uvidíte na fotkách. USB kabel na propojení s PC má na jednom konci, kde se připojuje do PC, klasický typ konektoru USB a k přehrávači vede miniUSB. Poté instalační CD s ovladačem pro W98 a konvertovacím SW, který dokáže udělat z videí formát AMV. Samozřejmostí je manuál, který je v češtině.

Využití v praxi

Video přehrává kvalitně a plynule, ze začátku každé skladby, tak pár sekund, však pozoruji sekání spíše tedy audia nežli videa. Po pár sekundách vše běží OK. Je to pravděpodobně, spíše určitě, problém samotného přehrávače. Nevím však, jestli firmwaru, který neumí využívat HW přístroje nebo nízká rychlost čipu popř. cache. Audio jde automaticky z integrovaného reproduktoru umístěného zezadu přehrávače, avšak nemá takové bassy jako sluchátka. Abych nezapomněl, po připojení sluchátek se odpojí integrovaný reproduktor. Na poslech hudby také není špatný. Vždy se po pár sekundách vypne LCD displej, pro úsporu baterky. Fotky na něm jsou celkem dobré, dokonce i fotky ve velkém rozlišení se zobrazují celkem svižně.

Dodávaný SW

Na CD nalezneme mimo ovladačů pro W98 také AMV Convertor, Media Manager a MP3 player disk tool, dokonce i SW pro update firmwaru. Software pro konvertování videí konvertuje dobrou rychlostí. Rozlišení videa zmenší na rolišení displeje. Zato kvalita zvuku zůstává stejná. Tedy alespoň nezpozoroval jsem žádný šum, zeslabení či snížení kvality zvuku. Tento SW se nainstaluje i do prostředí Windows tudíž funguje i jako samotný přehrávač. Tak si můžete ihned překonvertovaná videa přehrát hravě i na vašem PC před tím,, než videa stáhnete do přehrávače.

Evolve Dream 1GB

Testy přenosové rychlosti.

Evolve Dream 1GB – HD Tune 2.53

Obsah balení:

 • Přehrávač
 • Sluchátka
 • USB kabel
 • Napájecí adaptér
 • CD s ovladači
 • Manuál

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Klady a zápory:

Klady:

 • Displej je v poměru k celkové velikosti velký – 2“
 • Malý reproduktor
 • Výkonná sluchátky s velkými bassy bez šumu a s vysokým výkonem
 • Velikost
 • Elegantní a stylový design

Zápory:

 • Složitější ovládání a nepodsvícená klávesnice
 • Na lesklém černém materiálu jde vidět každá nečistota
 • Čekal jsem více přiloženého SW
 • Pozorovací úhly displeje

Závěr:

Smůla je ta, že Evolve nevlastní žádné internetové stránky. Tedy usoudil jsem, že tento přehrávač osloví především ty, kteří nemají peněz nazbyt, ale přitom jim záleží na kvalitě prohlíženého videa a občasného přehrání MP3 popř. fotek. Také oceňuji kvalitní sluchátka, reproduktor a klávesnici. Zato kritizuji pozorovací úhly LCD displeje. Určitě mě tu také chybí podpora paměťových karet pro zvětšení kapacity. Přecejen je toto spíše video přehrávač.

Všechny fotky stáhnete ..::\\ZDE//::.. ve vysokém rozlišení (1280x960) - Celkem 4,3MB

Cena: cca 2 000,- s DPH (Cena 1 a 2GB verze se téměř neliší)

Aktualizováno 22.7.2007:

Evolve Dream 1GB

Zde vidíte displej zezhora.

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Tady jsem vám vyfotil pozorovací úhly displeje do 45°

Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB Evolve Dream 1GB

Výše už jen fotky s pozorovacím úhlem nad 45°

INFO: Celková velikost obrázků na webu cca 800kB (0,8MB).

Sponzor článku:
Mall - Nakupujte HW a SW výhodně na

© Čestmír Suchý
Datum: 13.04.2007 | Oznámkujte článek jako ve škole:
| Průměrná známka: 1 | Zobrazeno: 12447x

 

Komentáře k článku

Pro možnost přidání komentáře k článku se prosím přihlaste.

Související články


Homepage | Články | Download | Slovník | Podpora | O nás | Validní: XHTML & CSS | Řecko - dovolená | Malý princ