Linux a správa softwaru
Správa softwaru v Linuxu se dost podstatnì lišà od tĂ©, na kterou jste zvyklĂ ze systĂ©mu Windows. VeškerĂ© aplikace, vèetnì souèástĂ sytĂ©mu jsou distribuovány ve formì takzvanĂ˝ch balĂèkĂą. Ty obsahujĂ soubory, kterĂ© se rozbalĂ do adresáøovĂ© struktury systĂ©mu, a informace o tom, co a v jakĂ© verzi balĂèek obsahuje, kdo jej vytvoøil ale hlavnì závislost na dalšĂch balĂècĂch, kterou si samozøejmì ohlĂdá správce balĂèkĂą. BalĂèky jsou dostupnĂ© v takzvanĂ˝ch zdrojĂch nebo repozitáøĂch, kterĂ© patøà ke kaĹľdĂ© distribuci.
Existuje mnoho balĂèkovacĂch systĂ©mĂą, nejznámìjšĂmi a u distribucĂ nejrozšĂøenìjšĂmi jsou balĂèky s pøĂponou .deb (Debian, Ubuntu, Mint, PCLinuxOS) a .rpm (RedHat, Fedora, Mandriva, Suse). RĂąznorodost balĂèkovacĂch systĂ©mĂą je jednĂm z omĂlanĂ˝ch nedostatkĂą Linuxu. Neexistuje žádnĂ˝ standard. Pøesto existuje i nástroj na pøevod rĂąznĂ˝ch formátĂą balĂèku, takĹľe nejde aĹľ o takovĂ˝ problĂ©m, jak by se mohlo zdát. Za zvláštnĂ konec to vzala distribuce Gentoo, která sice poskytuje balĂèky, ale pouze zdrojovĂ˝ch kĂłdĂą, èĂmĹľ spojila pĂąvodnĂ, tradiènĂ a nejoptimálnìjšà zpĂąsob instalace s moĹľnostĂ mĂt veškerĂ˝ moĹľnĂ˝ software po ruce.
NevĂm dost dobøe, jak to popsat, tak vám to ukážu na pøĂkladu. Mám distribuci Ubuntu a chci si nainstalovat internetovĂ˝ prohlĂĹľeè Opera a nìjakĂ˝ program na ètenĂ PDF souborĂą. Kliknu proto v menu SystĂ©m na poloĹľku Synaptic, coĹľ je v Ubuntu správce balĂèkĂą. KvĂąli bezpeènosti se mì systĂ©m zeptá na moje heslo (aby mi veselĂ˝ kamarád neodebral nìjakĂ˝ potøebnĂ˝ balĂèek) a po zadánĂ uvidĂm okno správce balĂèkĂą.
U jmĂ©na balĂèku je vĹľdy indikátor, kterĂ˝ øĂká, je-li balĂèek nainstalován; moĹľnostĂ je však vĂce neĹľ ano, nebo ne:
ProtoĹľe jdu nainstalovat Operu, musĂm najĂt jejĂ balĂèek, kterĂ˝ se s nejvyššà pravdìpodobnostĂ bude jmenovat opera, kliknu proto na lištì na tlaèĂtko Hledat a napĂšu to.
Synaptic našel jen jeden balĂèek, kterĂ˝ odpovĂdá dotazu a mùžeme ho zaškrtnout. Pokud by balĂèek mìl nìjakĂ© závislosti, kterĂ© je potøeba splnit, oznámĂ vám Synaptic, kterĂ© balĂèky bude instalovat navĂc, aby mohl tento balĂèek fungovat.
Znovu hledám, ale tentokrát název balĂèku neznám, takĹľe hledám podle názvu i popisu:
TakovĂ˝ch balĂèkĂą uĹľ mi Synaptic našel vĂc a hned ze zaèátku vidĂm balĂèek acroread, coĹľ by podle názvu mìl bĂ˝t Adobe Acrobat Reader, takĹľe na nìj kliknu a ve spodnà èásti okna se dozvĂdám vĂc. BalĂèek zaškrtávám.
NynĂ staèà kliknout na tlaèĂtko PouĹľĂt na hornĂ lištì a Synaptic mi nabĂdne okno se souhrnem plánovanĂ˝ch zmìn.
Ještì jednou potvrdĂm a balĂèky se zaènou stahovat ze zdrojĂą a potom instalovat.
A je vymalováno, Synaptic mùžu zavøĂt a v menu Kanceláø mám Adobe Reader 8, v menu SĂÂť zase Operu, staèà uĹľ jen nastavit, aby byla èesky (coĹľ vìtšina aplikacĂ dìlá automaticky, ale zrovna Acrobat Reader a Opera ne).
PodobnĂ˝m postupem mùžete balĂèky samozøejmì i odebĂrat. A jaká je dalšà vĂ˝hoda tohoto systĂ©mu? Aktualizace. ProvádĂ se hromadnì pro všechny balĂèky. Pøedstavte si, Ĺľe by vám Windows Update zaktualizoval i Firefox a Winamp.
Ale jak mùže bĂ˝t ve zdrojĂch všechno? V souèasnĂ© dobì mi Synaptic øĂká, Ĺľe je k dispozici 23180 balĂèkĂą, z toho nìco pøes 1800 mám nainstalováno já. Kromì zdrojĂą oficiálnĂch existujĂ i zdroje neoficiálnĂ, takĹľe kdyĹľ vznikne nìjaká aplikace pro Linux, mùže udìlat svĂąj vlastnĂ zdroj pro všechny, ten pak pøidáte ve správci zdrojĂą softwaru.
Nebyl by to však Linux, kdyby nešlo nìco udìlat pøes konzoli, takĹľe mnohe rychlejšà postup, pokud známe název balĂku, je otevøĂt konzoli a nainstalovat ho jednoduchĂ˝m pøĂkazem. TakĹľe tøeba pokud chceme tu Operu:
sudo apt-get install opera
PøĂkaz sudo zajistĂ, Ĺľe dostaneme administrátorská práva. Apt-get je konzolovĂ˝ nástroj na správu balĂkĂą. Po nìm následuje pøĂkaz, v našem pøĂpadì install. Potom seznam balĂèkĂą, kterĂ© chceme instalovat.
S tĂmto konzolovĂ˝m nástrojem se toho dá dìlat hodnì, uvedu ještì nìkolik pøĂkladĂą.
sudo apt-get remove fillezila fillezila-locales
Tento pøĂkaz odebere oba balĂèky fillezila i fillezila-locales, dobrĂ© je, Ĺľe pokud chci odebrat FilleZilu a nevĂm, jakĂ© všemoĹľnĂ© balĂèky mám, staèà napsat filezilla a zmáèknut dvakrát tabulátor, konzole vypĂše seznam balĂèkĂą zaèĂnajĂcĂch na filezilla.
sudo apt-get autoremove
Tento uĹľiteènĂ˝ pøĂkaz odebere všechny balĂèky, kterĂ© byly nainstalovány automaticky kvĂąli závislostem a nejsou jiĹľ zapotøebĂ.
O správì softwaru v operaènĂm systĂ©mu GNU/Linux by se dali psát knĂĹľky, tenhle èlánek jen ukazuje, Ĺľe vìci jdou dìlat i jinak, neĹľ jste zvyklĂ. Mnohem vĂce o tom, jak to celĂ© funguje se doètete tøeba na Ubuntu wiki.

Datum: 12.01.2008 | Oznámkujte článek jako ve škole: | | Průměrná známka: 0 | Zobrazeno: 8923x |
Komentáře k článku
Pro možnost přidání komentáře k článku se prosím přihlaste.
Související články
- 18.06.2008 - ESET Mobile Antivirus – Spása pro chytré telef...
- 13.04.2008 - Modelovánà v Blenderu - Nastavenà materiálù
- 08.04.2008 - Modelovánà v Blenderu – Modelovánà meèe
- 04.04.2008 - Tipy a triky ve Windows XP - 4.dĂl
- 29.03.2008 - ModelovánĂ v Blenderu – vytáèenĂ
- 23.03.2008 - ModelovánĂ v Blenderu - extrudovánĂ, vytáèen...
- 19.03.2008 - Blender aneb 3D studio zdarma – Úvod
- 14.02.2008 - Linux - Výbìr distribuce
- 26.01.2008 - Kde se vzalo KDE?
- 08.01.2008 - Instalace Service Pack 3 (SP3) na Windows XP
- 30.11.2007 - Vše o GPS
- 26.09.2007 - Jabber nebo ICQ
- 14.08.2007 - Adobe Photoshop v akci - Jak zbavit fotografie tex...
- 24.06.2007 - I na Oknech mùžeme najĂt Jablka
- 21.06.2007 - OblĂbenĂ© prográmky redaktora jmĂ©nem $uch@rC
- 30.05.2007 - LanSpy – Ukradnìte si MAC adresu :-)
- 30.04.2007 - Windows Vista
- 05.04.2007 - Microsoft Virtual PC 2007 – aneb novodobý „De...
- 01.04.2007 - VirtuálnĂ PC, aneb k èemu je moĹľnĂ© jej pouĹľĂ...