TajemnĂ˝ BIOS-Ăşvod
Tento èlánek bude zamìøen na BIOS. Mìli byste se zde dozvìdìt Ăşplnì vše o BIOSu. Co zmĂnĂm hned Ăşvodem, je to, Ĺľe èlánek bude rozdìlen dĂky svĂ© dĂ©lce a obsáhlosti informacĂ do nìkolika dĂlĂą. Je to zpĂąsobeno kvĂąli obsáhlosti kaĹľdĂ©ho èlánku. Tak to jen abyste pochopili, proè je to rozdìleno do tolika dĂlĂą.
DĂl I.
K èemu je BIOS urèen?
V celĂ©m poèĂtaèi se nacházĂ spoustu komponent. ProblĂ©m ovšem nastává, Ĺľe kaĹľdá komponenta má jinĂ© parametry, je urèena Ăşplnì k nìèemu jinĂ©mu neĹľ zase jiná komponenta. Všechny tyto komponenty majĂ ale nìco spoleènĂ©ho. Ptáte se asi co? Je to právì tolikrát zmĂnìnĂ˝ BIOS. Tento záhadnĂ˝ malĂ˝ "pavouèek", dalo by se øĂci dokonce moĹľná i øĂdĂcĂ jednotka. Má za Ăşkol nadetekovat všechny komponenty, naèĂst jejich parametry. DĂky tomu zjistĂ optimálnĂ konfiguraci sestavy. A co teĂŻ? Dále pøedává pokyny mezi procesorem operaènĂ pamìtĂ HDD a podobnì. TĂ©mìø všichni si ale øĂkáte, vĹľdyÂť tohle dìlá systĂ©m. Ano to sice ano, ale jak si tedy vysvìtlĂme to, Ĺľe PC spustĂme i kdyĹľ na nìm nenĂ nainstalovanĂ˝ operaènĂ systĂ©m. Je to právì BIOS kterĂ˝ zaøĂdĂ prvotnĂ komunikaci mezi komponentami. Dalo by se øĂci Ĺľe to je vlastnì nìco jako pøekladaè. Všechny svĂ© nadetekovanĂ© Ăşdaje posĂlá systĂ©mu.
Z èeho se skládá BIOS?
BIOS se skládá z nìkolika vrstev prvnĂ vrstva je Flash ROM. V tĂ©to vrstvì je uloĹľen ovladaè BIOSu "jeho systĂ©m". Tato pamì je vypálena napevno, dá se pøemazat, ale je to rizikovĂ© a je k tomu zapotøebĂ speciálnĂ program FLASH (nepleÂťte si to s programem na vytváøenĂ animacĂ, her apod.) Jak pøemazat pamì BIOSu si øekneme v nìkterĂ©m z dalšĂch dĂlĂą.
Dalšà vrstva je CMOS. Tento pojem slyšeli snad všichni uĹľivatelĂ©, jen málo kdo ale vĂ, co tento pojem opravdu urèuje. Do pamìti CMOS se ukládajĂ nastavenĂ vašà konfigurace. Jsou zde všechny dĂąleĹľitĂ© informace, jako je napøĂklad èas, kolik máte HDD, CD-rom atd. Je to jedna z nejdĂąleĹľitìjšĂch èástĂ BIOSu. Pøi startu systĂ©mu se totiĹľ obsah tĂ©to pamìti automaticky naèĂtá do systĂ©mu.
TøetĂ a poslednĂ vrstva nenĂ pøĂmo v BIOSu, ale je uloĹľena na pøĂdavnĂ˝ch kartách èi HDD, FDD apod. KaĹľdá komponenta má takĂ© svĂąj BIOS, ve kterĂ©m je uloĹľeno nastavenĂ komponenty a jejĂ informace. Tøeba u DVD-ROM je v pamìti BIOSu (pamìti ROM) uloĹľeno, jakĂ© formáty podporuje. TĂ©to pamìti se takĂ© øĂká firmware. Na základnĂ desce je napájena malinkou bateriĂ, èili kdyĹľ vypnete PC, tak všechny informace jsou uloĹľeny a nemusĂte se bát, Ĺľe o nì pøijdete. Nìkdy se ovšem stane, Ĺľe máte starĂ˝ PC a pamì doslouĹľĂ, co pak? Baterie je vìtšinou vloĹľena do pouzdra, èili staèà baterii vyjmou a zajĂt si nìkam do elektra. Baterii opìt zasunout, nastavit optimálnà øešenĂ. Ne vĹľdy tomu je tak, nìkdy je baterie pøĂmo pøipájena k desce, pak je nìkolik šancĂ.
BuĂŻ vymìnit základnĂ desku (jen v nejhoršĂm pøĂpadì), vzĂt si pájku a baterii vypájet a napájet tam novou a nebo poslednà šance pøi kaĹľdĂ©m startu pamì CMOS nastavit (jen pokud PC vypĂnáte jednou za rok, brzo by vás to pøestalo bavit). Pokud nìkdy budete potøebovat vymazat pamì CMOS, tak buĂŻ vytáhnout baterii a nebo pomocĂ propojek na desce pamì zkratovat. Propojky se nalĂ©zajĂ vìtšinou v okolĂ BIOSu, ale radši se podĂvejte do manuálĂą základnĂ desky. (Mazat pamì bude napøĂklad potøeba, kdyĹľ zapomenete heslo do BIOSu).
Kde je BIOS umĂstìn a jak vypadá a kdo ho vyrábĂ?
BIOS je umĂstìn na základnĂ desce. Nìkdy je pøĂmo pøipájen k desce, nìkdy je vloĹľen do tzv. ochrannĂ©ho pouzdra, to vìtšinou najdeme u staršĂch základnĂch desek. V dnešnĂ dobì je BIOS velice malĂ˝ je pøipájen k desce SMD technologiĂ. Proto pøĂpadnĂ© poškozenĂ vìtšinou znamená Ăşplnou vĂ˝mìnu základnĂ desky. TakĹľe pøi aktualizaci BIOSu (pøepsánĂ pamìti ROM) vĹľdy pøemýšlejte dopøedu, zda-li to opravdu potøebujete, mohlo by Vás to mrzet. VĂ˝mìna základnĂ desky nenĂ vìtšinou levná záleĹľitost. BIOS vyrábìjĂ specializovanĂ© firmy. Tøi nejznámìjšà sem uvedl dole.
AMI BIOS-http://amibios.comAward BIOS-http://award.com
Phoenix BIOS-http://phoenix.com
ShrnutĂ: Zde je malĂ© shrnutĂ nabytĂ˝ch informacĂ z pøedchozĂho textu. BIOS se skládá ze tøà pamìtĂ (vrstev). K jeho bezproblĂ©movĂ©mu chodu je potøeba baterie. BIOS je umĂstìn na základnĂ desce, je to komunikátor mezi komponentami a operaènĂm systĂ©mem. Bez BIOSU by PC nefungovalo.
V dalšĂm dĂlu si povĂme, co se stane kdyĹľ, startujeme PC.
Zdroj informacĂ a fotografiĂ: Internet, knihy BIOS a Setup, Repasujeme poèĂtaè, Hardware pro pokroèilĂ©, a hlavnì vlastnĂ hlava.

Datum: 03.06.2006 | Oznámkujte článek jako ve škole: | | Průměrná známka: 3 | Zobrazeno: 17418x |
Komentáře k článku
Pro možnost přidání komentáře k článku se prosím přihlaste.
Související články
- 18.06.2008 - ESET Mobile Antivirus – Spása pro chytré telef...
- 13.04.2008 - Modelovánà v Blenderu - Nastavenà materiálù
- 08.04.2008 - Modelovánà v Blenderu – Modelovánà meèe
- 04.04.2008 - Tipy a triky ve Windows XP - 4.dĂl
- 29.03.2008 - ModelovánĂ v Blenderu – vytáèenĂ
- 23.03.2008 - ModelovánĂ v Blenderu - extrudovánĂ, vytáèen...
- 19.03.2008 - Blender aneb 3D studio zdarma – Úvod
- 14.02.2008 - Linux - Výbìr distribuce
- 26.01.2008 - Kde se vzalo KDE?
- 12.01.2008 - Linux a správa softwaru
- 08.01.2008 - Instalace Service Pack 3 (SP3) na Windows XP
- 30.11.2007 - Vše o GPS
- 26.09.2007 - Jabber nebo ICQ
- 14.08.2007 - Adobe Photoshop v akci - Jak zbavit fotografie tex...
- 24.06.2007 - I na Oknech mùžeme najĂt Jablka
- 21.06.2007 - OblĂbenĂ© prográmky redaktora jmĂ©nem $uch@rC
- 30.05.2007 - LanSpy – Ukradnìte si MAC adresu :-)
- 30.04.2007 - Windows Vista
- 05.04.2007 - Microsoft Virtual PC 2007 – aneb novodobý „De...
- 01.04.2007 - VirtuálnĂ PC, aneb k èemu je moĹľnĂ© jej pouĹľĂ...